Světlo v bytě – jaké ?

Centrální a doplňkové osvětlení

Osvětlení dělíme na centrální (či celkové) a doplňkové, existuje ale ještě mnoho podkategorií. Mezi doplňkové osvětlení řadíme např. bodová světla, nouzová svítidla, schodové lišty, stojací pokojové lampy či dekorativní svítidla. Celkové osvětlení může být stropní závěsné svítidlo, stropní přisazené svítidlo, podhledové svítidlo či nástěnné svítidlo.

osvětlená kuchyň
Osvětlení a barvy

Brát v potaz výmalbu v daném pokoji je velmi důležité. Barevné stěny totiž mohou ovlivnit psychiku člověka podobně jako osvětlení. Je proto nezbytné vědět, jak samotné barvy působí a tomu přizpůsobit výběr osvětlení (či naopak). Pokud máte pocit, že pokoj je velmi tmavý – i přes vhodně zvolené osvětlení – může to být způsobeno právě špatnou výmalbou v pokoji.


Každá místnost chce to své

Pro kuchyň jsou zásadní bodová světla, kterými lze osvětlit pracovní linku. Chybět by nemělo ani světlo nad sporákem – často je přímo součástí digestoře. Pracovní plochu lze dobře osvětlit také zářivkovými trubicemi.

V koupelně jsme často odkázáni pouze na umělé osvětlení. Centrální světlo by tak mělo být doplněno minimálně jedním doplňkovým světlem. To je nezbytné například nad zrcadlem. Nezapomeňte, že v koupelně je třeba při výběru a umístění osvětlení dodržovat bezpečnostní předpisy. Předejde se tak případným problémům, které toto vlhké prostředí může způsobit.

Do obývacího pokoje je ideální měkké a dobře rozptýlené světlo. Vhodné je také použití lustrového stmívače – můžete si tak sami nastavovat intenzitu světla a vždy vytvořit atmosféru podle vaší nálady. Tyto stmívače navíc můžete ovládat pomocí dálkového ovládání. Pomocí osvětlení lze také snadno zdůraznit dekorace, umělecké předměty či architektonické prvky ve vašem obývacím pokoji. Bodová světla vám tak pomůžou jednoduše dotvořit váš interiér.
designové osvětlení
Velkou pozornost věnujte i osvětlení dětského pokoje. Nevhodné osvětlení může dítěti způsobit zdravotní problémy, jako např. bolest hlavy či zánět spojivek. Velký vliv má světlo také na lidskou psychiku – nedostatečné či špatné osvětlení vede k psychické nepohodě a proto je třeba se toho vyvarovat. Pro menší děti se kromě centrálního osvětlení hodí do pokojů barevná dekorativní svítidla ve tvaru autíček nebo nejrůznějších hraček, pro studenty zase designové stolní lampičky, aby měli dostatek světla na psaní domácích úkolů.

Světlo v bytě – jaké ?
Ohodnoťte příspěvek
Share

Nejnovější příspěvky